Rośliny odstraszające komary w ogrodzie

Jeśli macie problem z komarami i nie chcecie stosować silnych preparatów chemicznych, to warto wprowadzić do ogrodu odpowiednie rośliny. Nie zapewnią 100% ochrony, ale dzięki swym intensywnym olejkom zapachowym, w dużym stopniu zredukują liczbę komarów oraz innych owadów w ogrodzie.

Trawa cytrynowa 

Olejek cytronelowy jest pozyskiwany z liści i łodyg trawy cytrynowej. Jest to chyba najbardziej znana naturalna substancja, która odstrasza komary, meszki i wiele innych insektów. Intensywny cytrusowy aromat jest wyjątkowo znienawidzony przez insekty. 

Cytronellę można zakupić w postaci olejków, jednak warto posadzić trawę cytrynową w dużym pojemniku. Jest prosta w uprawie – wymaga miejsca wilgotnego oraz słonecznego. Niestety nie zimuje w naszym klimacie (jest mocno uprawiana w basenie Morza Śródziemnego), dlatego zimą należy przechować ją w chłodnym pomieszczeniu.

Eukaliptus

Roślina naturalnie występująca w Australii, więc w naszych warunkach będzie raczej jako roślina, która wymaga przechowania przez zimę. Lubi dużo słońca i wody.
Eukaliptus zawiera silne olejki eteryczne, które odstraszają nie tylko komary, ale wiele innych niepożądanych gości np. kleszcze. Dużo naturalnych olejków odstraszających komary, jest robionych właśnie z eukaliptusa.

Lawenda

Jedna z najpopularniejszych roślin w ogrodach, głównie dzięki łatwości w uprawie, dużym przyrostom, wyglądzie oraz intensywnemu zapachowi. To co dla nas jest wyjątkowym aromatem, dla komarów jest wyjątkowo skutecznym odstraszaczem.

Bazylia

Bazylia posiada wyjątkowo intensywny aromat, który uszlachetnia wiele potraw, jednak w przypadku insektów działa odstraszająco. Podobnie zresztą jak w przypadku pozostałych ziół – ludziom w przeciwieństwie do komarów podobają się intensywne aromaty. 
Bazylia wymaga regularnego podlewania i słonecznego stanowiska – nie może być to jednak bezpośrednia ekspozycja na słońce, ponieważ jej liście będą żółknąć.

Mięta 

Chyba najłatwiejsze w uprawie zioło. Odporne na przesuszanie, choroby, szkodniki i przemarzanie. Miętowy aromat jest dla ludzi bardzo przyjemny i odświeżający, jednak dla insektów działa odstraszająco.
Dodatkowo mięta ma szerokie zastosowanie w kuchni, jako dodatek do mięs, herbat, drinków itp.

Sprawdź w czym mogę pomóc

Choroby
roślin

Porady
wykonawcze

Dobór
roślin

Opinie
produktowe

Szkolenia
dla firm

ZOBACZ JESZCZE

Rośliny odstraszające komary w ogrodzie

Jeśli macie problem z komarami i nie chcecie stosować silnych preparatów chemicznych, to warto wprowadzić...

Dlaczego warto stosować wapno w ogrodzie?

Stosowanie wapna w ogrodzie to bardzo ważny proces. Nie pomogą wam nawet najlepsze nawozy, jeśli...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Potrzebujesz porady?

Masz problem z rośliną lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie, a odpowiem tak szybko, jak to możliwe.